سئو سایت

الگوریتم گورخر گوگل چیست

گوگل الگوریتم های مختلفی دارد که وظیفه اصلی آنها بهینه سازی نتایج گوگل است. مهم ترین الگوریتم های گوگل گوگل گورخر، پاندا ، پنگوئن و مرغ مگس خوار هستند. هر یک از این الگوریتم ها برای هدف خاصی طراحی شده اند، اما در کل، همه آنها انتخاب بهترین وب سایت برای نمایش در رتبه برتر گوگل برای کاربران است. همانطور که می دانید گوگل یکی از بزرگترین و بهترین شرکت های موتور جستجو است که هدف اصلی آن جلب رضایت کاربران و مخاطبان خود است.

مثلا در محتوا از کلمه کلیدی اصلی زیاد استفاده می شد که باعث کاهش ارزش و کیفیت محتوا می شود و کاربر را به نتیجه دلخواه نمی رساند. آنها فقط از کلمات کلیدی زیادی استفاده کردند که گوگل فکر کرد این یک مقاله مفصل در مورد این موضوع است. در اینجا گوگل با طراحی الگوریتم های مختلف به وب سایت های اشتباهی دست یافت. در واقع الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی بهتر بین وب سایت ها طراحی شده اند. در این مقاله در مورد الگوریتم گورخر گوگل صحبت می کنیم و ویژگی ها و هدف این الگوریتم را برای شما شرح می دهیم.

امروزه با افزایش فروشگاه های اینترنتی، اکثر مردم خرید خود را به صورت آنلاین انجام می دهند. بنابراین گوگل الگوریتم گورخر (zebra) را به روز کرد تا اعتماد کاربران خود را حفظ کند.

الگوریتم گورخر

الگوریتم گورخر گوگل چیست؟

الگوریتم گورخر گوگل یکی از پرکاربردترین الگوریتم های گوگل است که وظیفه نظارت بر فروشگاه های آنلاین و جلوگیری از کلاهبرداری هایی را که از طریق فروشگاه های آنلاین انجام می شود، بر عهده دارد. این الگوریتم فروشگاه های تقلبی را شناسایی می کند و اینترنت بی کیفیت آنها را حذف می کند. این الگوریتم در مارس 2013 توسط Matt Cutts، مدیر سابق Google Spam برای نظارت بر وب سایت های تجارت الکترونیک معرفی شد. 

در واقع الگوریتم گورخر گوگل زمانی به وجود آمد که گوگل تصمیم گرفت با سایت های فروشگاهی بی کیفیت برخورد کند و هدف آن جلب اعتماد کاربران بود. برخی از وب سایت های فروشگاهی بی کیفیت و نامعتبر از تکنیک ها و روش های کلاه سیاه استفاده می کردند. رسیدن به بالای گوگل باعث ناامیدی و نارضایتی کاربران شد. بنابراین با به روز رسانی الگوریتم زبرا، گوگل شروع به مبارزه با سایت های فروشگاهی نامعتبر و جعلی کرد. بنابراین هدف از طراحی الگوریتم زبرا حذف سایت های فروشگاهی بی کیفیت و نامعتبر است.

دلیل نامگذاری الگوریتم گورخر گوگل چیست؟

اگر به ظاهر یک گورخر نگاه کنیم، می بینیم که پوست گورخر دارای طرح راه راه سیاه و سفید است که نور غیر قطبی را روی قسمت سفید بدن گورخر منعکس می کند. این نور حشرات را دفع می کند. دلیل دوم این است که این الگوریتم مانند سایر الگوریتم های گوگل مانند پاندا، پنگوئن، دزدان دریایی و … از الگوی سیاه و سفید پیروی کرده است و در واقع نام گذاری الگوریتم گورخر به دلیل ویژگی دافعه قطبی شدن آن است. الگوریتم گورخر مانند حیوان گورخر، سایت های فروشگاهی با کیفیت پایین و غیرقابل اعتماد را دفع می کند و برای جلوگیری از کلاهبرداران و هرزنامه ها طراحی شده است.

من باید یک نکته مهم را در این بخش اضافه کنم. اگر می خواهید در گوگل رتبه بندی کنید، خوب است این الگوریتم ها مانند الگوریتم پاندا، الگوریتم گورخر گوگل و … را بشناسید، اما مهم نیست که آنقدر درگیر موضوع شده باشید که حالا گوگل بخواهد شما را بررسی و رتبه بندی کند. سایت با چه الگوریتمی! به محض اینکه صادق باشید و نخواهید مردم را فریب دهید و محصول و مقالات مناسب را در اختیار کاربران قرار دهید و به آنها در حل مشکلات کمک کنید، در رتبه گوگل قرار خواهید گرفت.

الگوریتم گورخر گوگل چگونه کار می کند

گوگل در الگوریتم گورخر بیشتر به مسائل فنی سایت توجه می کند. بنابراین اگر شما مسئول سئو سایت فروشگاهی هستید، باید با نحوه عملکرد این الگوریتم و ساختار آن بیشتر آشنا شوید. اگر نمی خواهید توسط الگوریتم زبرا جریمه شوید و از لیست نتایج گوگل حذف نشوید، بهتر است با ارائه خدمات ایمن و مطمئن در اینترنت اعتماد کاربران را جلب کنید. برای مثال از SSL برای سایت خود استفاده کنید و از امنیت اطلاعات کاربران اطمینان حاصل کنید.

الگوریتم زبرا زمانی که متوجه می شود سایت شما ناامن است یا قصد کلاهبرداری، فریب و سوء استفاده از اطلاعات کاربر را دارد، به سرعت سایت شما را حذف می کند. بنابراین اگر سایت فروشگاهی دارید، برای ماندن در بالای گوگل، باید قوانین الگوریتم گورخر گوگل را رعایت کنید.

هدف اصلی الگوریتم گورخر (zebra) چیست؟

الگوریتم گورخر (zebra) با سایت های نامعتبر و ناامن مبارزه می کند و از رتبه بندی سایت های ناامن، بی کیفیت، سطح پایین و نامعتبر جلوگیری می کند. برای دستیابی به این هدف، موارد زیر را هدف قرار می دهد:

 1. فروشگاه های آنلاینی که قصد سوء استفاده از اطلاعات کاربران را دارند حذف کنید.
 2. فروشگاه های اینترنتی جعلی را حذف کنید.
 3. سایت های فروشگاهی بی کیفیت و نامعتبر را حذف کنید.
 4. سایت های فروشگاهی را که قوانین را دور می زنند حذف کنید.
 5. خرده فروشان سطح پایین و ضعیف را حذف کنید.
 6. جلوگیری از هک اطلاعات کاربران

در واقع، هدف اصلی الگوریتم های گوگل، تمایز بین سایت های بی کیفیت و غیرقابل اعتماد و سایت های تجارت الکترونیک با کیفیت و امن است. بنابراین هدف الگوریتم Zebra ارائه یک پلت فرم خرید امن و راحت برای کاربران گوگل است.

الگوریتم گورخر گوگل و شبکه های اجتماعی

الگوریتم گورخر (zebra) زمانی ایجاد شد که گوگل تصمیم گرفت فروشگاه های آنلاین نامعتبر و ضعیف را حذف کند. این فروشگاه ها کیفیت پایین و اعتبار کمی داشتند اما توانستند مقام اول را در نتایج گوگل بدست آورند که باعث نارضایتی و ناراحتی کاربران گوگل شد. گوگل تصمیم گرفت این الگوریتم را برای مقابله با سایت های فروشگاه آنلاین بی کیفیت و سایت های اسپم به روز کند.

از طرفی این الگوریتم برای حذف برخی از شبکه های اجتماعی مانند توییتر، فیسبوک، گوگل پلاس و … نیز اقداماتی انجام می دهد که اکثر سئوکاران در شبکه های اجتماعی کار می کنند. زیرا از طریق این شبکه ها می توانند ترافیک سایت خود را افزایش دهند. دقیقاً به همین دلیل است که الگوریتم Google Zebra برای مقابله با سایت هایی که اسپم می کنند ایجاد شده است. با توجه به اینکه تبلیغات جعلی در شبکه های اجتماعی زیاد دیده می شود. بنابراین الگوریتم زبرا نیز نسبت به این شبکه ها حساس شده و آنها را در نظر می گیرد و در صورت بروز تخلف جدی می گیرد.

اسپم چیست و چرا گوگل این روش را اشتباه می‌بیند

شاید تا زمانی که در مورد الگوریتم گورخر گوگل صحبت کردیم، بارها با کلمه اسپم مواجه شده باشید و ندانید موضوع چیست. هرزنامه در اصل مجموعه ای از فعالیت های غیرقانونی مانند ارسال درخواست های زیاد از حساب های جعلی و ارسال پیام های انبوه برای کاربران بدون اجازه آنها و در نهایت ایجاد هرگونه مزاحمت برای کاربر یا وب سایت است. در الگوریتم گورخر گوگل باید بدانید که نباید ترافیک تقلبی و رباتیک در سایت خود ایجاد کنید.

نحوه برخورد با الگوریتم گورخر با شبکه های اجتماعی

شاید بخواهید بدانید چراالگوریتم گورخر (zebra) باید شبکه های اجتماعی را بررسی کند. بسیاری از مردم سودجو هستند، درست مانند افرادی که فالوورهای جعلی می فروشند. آنها می توانند توسط ربات ها به بک لینک های شما از شبکه های اجتماعی حمله کنند. به عنوان مثال، 100000 کلیک بر روی سایت شما به طور همزمان، و شما رتبه بندی می شود. اما گوگل آن را طبق الگوریتم زبرا شناسایی کرده است و ممکن است آن را برای شما کاملا غیر قابل دسترس کند.

توییتر

الگوریتم گورخر در اینجا لینک هایی هستند که بیش از حد توییت شده اند. به عنوان مثال، صدها هزار حساب در چند دقیقه لینک شما را توییت می کنند و کلمات کلیدی مشابهی دارند! او این موارد را کاملاً درک می کند و سایت شما تمام شده است.

فیس بوک

بسیاری از پروفایل های تجاری شخصی جعلی فیس بوک وجود دارد که از طریق آنها کلاهبرداران لایک ها و اشتراک گذاری های بیشتری دریافت می کنند و لینک سایت شما ممکن است در بسیاری از این صفحات جعلی ظاهر شود. گوگل هر یک از این بک لینک ها را بررسی کرده است. قوانین را پیدا می کند و به همین دلیل الگوریتم گورخر گوگل با آنها سروکار دارد.

چگونه بر سئوی سایت شما تأثیر میگذارد!

الگوریتم گورخر تاثیر زیادی بر سئو سایت های فروشگاهی می گذارد، بنابراین این الگوریتم ها توسط الگوریتم گورخر برای سایت هایی که بر خلاف این الگوریتم کار می کنند جریمه می شوند. جریمه اش این است که از نتایج صفحه گوگل حذف می شود و کاربران دیگر نمی توانند سایت را مشاهده کنند. برخی از جریمه های گوگل که برای اولین بار اتفاق می افتد، ممکن است بعد از چند روز یا چند ماه بخشیده شوند. اما اگر برخی از آنها تکرار شوند، برای همیشه نمی توانید با آن دامنه کار کنید.

نکاتی که باید هنگام بهینه سازی فروشگاه اینترنتی خود باتوجه به الگوریتم گورخر در نظر بگیرید :

 • یک فروشگاه آنلاین دارای گواهینامه SSL فعال است
 • آدرس و اطلاعات تماس و راه های ارتباطی موجود در فروشگاه اینترنتی باید واقعی باشد
 • فروشگاه آنلاین باید پشتیبانی سریع مشتری برای محصولات با کیفیت بالا داشته باشد
 • کالای ارائه شده باید دارای توضیحات و اطلاعات کامل به همراه قیمت باشد
 • در فروشگاه اینترنتی کاربر باید این امکان را داشته باشد که هر محصولی را که می خواهد انتخاب کند.
 • سرعت سایت شما باید بالا باشد تا کاربران شما خسته نشوند.
الگوریتم گورخر (zebra) گوگل
الگوریتم گورخر (zebra) گوگل

نکاتی برای در امان ماندن از جریمه های الگوریتم گورخر (zebra)

باید به این نکته توجه کنیم که هیچ سایت فروشگاهی فارسی توسط الگوریتم گوگل جریمه نشده است اما همچنان برای در امان ماندن از خطرات احتمالی الگوریتم زبرا باید نکات زیر را رعایت کنیم. رعایت این نکات به بهینه سازی سئوی فروشگاه نیز کمک می کند و با انجام این نکات سایت فروشگاهی شما می تواند رتبه بالایی در لیست نتایج گوگل کسب کند.

 1. محتوای جدید و با کیفیت ایجاد کنید
 2. مشتری مدار بودن
 3. پشتیبانی راحت
 4. سرعت سایت خود را افزایش دهید
 5. برای معرفی محصولات خود از ویدئو استفاده کنید.

1.محتوای جدید و با کیفیت ایجاد کنید

از آنجایی که گوگل یک موتور جستجوی محتوا محور است و راز موفقیت بیشتر سایت ها داشتن محتوای عالی و با کیفیت است، توصیه می شود در قسمت وبلاگ سایت خود توضیحاتی در مورد خدمات و محصولات خود ارائه دهید یا در زیر توضیحاتی را ارائه دهید. محصولات شما. روان بنویس توجه داشته باشید که الگوریتم های گوگل از محتوای تکراری متنفرند و اگر محتوای تکراری برای محصولات خود بنویسید، توسط الگوریتم های گوگل جریمه خواهید شد.

پس سعی کنید برای محصولات خود محتوای منحصر به فردی بنویسید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که در هر محتوا پیوند داخلی مناسبی قرار داده اید. عدم وجود لینک های داخلی باعث ایجاد صفحات یتیم در سایت می شود.

2.مشتری مدار بودن

یکی از راه های موفقیت در هر فروشنده مشتری مداری این است که مشتری مداری در فضای مجازی نیز باید رعایت شود; به عنوان مثال پاسخ به نظرات و پیشنهادات مشتریان تاثیر زیادی دارد و رضایت مشتری را افزایش می دهد. شما نیز با این کار اعتماد مشتریان خود را به دست می آورید و همین عامل باعث افزایش وفاداری مشتریان نیز می شود. اگر سئوی بهتری برای صفحه محصول خود می خواهید، پیشنهاد می کنم به چندین نظر در یک زمان پاسخ دهید، نه همه پیام ها را در یک روز، زیرا کمک زیادی به به روز رسانی مقاله می کند.

3.پشتیبانی راحت

وجود یک تیم پشتیبانی می تواند تاثیر بسیار مثبتی در جذب و حفظ مشتریان شما داشته باشد. وجود چنین تیمی برای پاسخگویی به بازخوردها و شکایات مشتریان ضروری است. همچنین این تیم می تواند برای جذب کاربران و خریداران بیشتر، حمایت از مشتریان شما و اطلاع رسانی به مشتریان از طریق ارسال خبرنامه و ایمیل، تخفیف هایی در نظر بگیرد.

4.سرعت سایت خود را افزایش دهید

تحقیقات نشان می دهد که اگر بارگذاری سایت شما بیش از 5 ثانیه طول بکشد، کاربران بیش از 5 ثانیه طول نمی کشند تا سایت شما را بارگذاری کنند. نرخ پرش کاربر افزایش می یابد و شما کاربران خود را از دست می دهید. از آنجایی که سایت های فروشگاهی تصاویر محصولات زیادی دارند، حجم سایت شما افزایش می یابد و ممکن است سرعت سایت شما کاهش یابد. بنابراین بهینه سازی اندازه تصویر بسیار مهم است و می تواند کمک زیادی به بهینه سازی سرعت سایت شما کند.

5.برای معرفی محصولات خود از ویدئو استفاده کنید.

ساخت کلیپ و فیلم برای توضیح محصولات و معرفی ویژگی ها و ویژگی های آنها باعث جلب اعتماد هر چه بیشتر کاربران می شود. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که نوشتن توضیحات کوتاه برای ویدیوهای شما باعث می شود گوگل به ویدیوهای شما توجه کند.

دوستان عزیز برای اطلاعات بیشتر در زمینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی و آموزش سایت فروشگاهی کلیک کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد الگوریتم گورخر صحبت کردیم و دلایل پیدایش این الگوریتم رو توضیح دادیم. همچنین نکاتی رو برای در امان موندن از جریمه الگوریتم گورخر گوگل به شما ارائه کردیم و در نهایت سعی کردیم اطلاعات بهتر و بیشتری رو برای فروش بهتر، چه از نظر سئو و چه از نظر فروش به شما ارائه دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *